Projektowanie

Minimalizm w kuchni

Kuchnie w stylu minimalistycznym od lat cieszą się wielką popularnością. Źródłem tego stylu jest Japonia i życie jej mieszkańców, których cechuje redukcja nadmiaru, prostota i życie w harmonii.

Styl z Japonii króluje obecnie w europejskich kuchniach w formie prostych linii, geometrycznych form i harmonijnie zestawionych ze sobą barw. W stylu minimalistycznym ogromną rolę odgrywa współgrające z przedmiotami światło.

Im mniej, tym lepiej

To główna zasada stylu minimalistycznego – nie oznacza jednak, że wnętrze minimalistyczne powinno być puste. Wręcz przeciwnie – warto postawić na kilka idealnie pasujących do siebie elementów wystroju, które pozwolą uzyskać wrażenie harmonii. Idealnie sprawdzą się w tym celu obrazy lub wysokiej jakości tkaniny. W przypadku minimalistycznych pomieszczeń unikamy ozdób i ornamentów.

Prosta forma

Kuchnie w stylu minimalistycznym odznaczają się przede wszystkim prostą formą – brakiem ozdób i dekoracji, zaś same meble mają najczęściej geometryczną formę. Bardzo modne jest zastąpienie typowych uchwytów na rzecz innych, bardziej wyszukanych systemów otwierania – np. bez uchwytów, poprzez dociśnięcie frontu szafki. W kuchniach minimalistycznych unika się półek, a sprzęty zabudowuje się w szafkach.

Harmonia w kolorze

Najczęściej wykorzystywanymi kolorami we wnętrzach minimalistycznych są odcienie szarości, beże, biel oraz czerń. Dla kontrastu stosuje się także fiolet, amarant i czerwień. Ważne jest, by kolory idealnie komponowały się z oświetleniem.

Materiały

Wnętrza minimalistyczne słusznie kojarzą się z zastosowaniem takich materiałów jak szkło, stal inox, aluminium czy chromowana stal. Idealnie współgrają one z drewnem, betonem i cegłą, które dodatkowo podkreślą prostotę wnętrza. Bardzo często korzysta się także z płytek na wysoki połysk, które nadają wnętrzu surowy charakter.

Sprawdź naszą ofertę minimalistycznych mebli do kuchni w Pszczynie.