Kuchnia skrojona na miarę? Tylko zgodnie z zasadami ergonomii!
Może trudno w to uwierzyć, ale w kuchni spędzamy każdego roku aż cały miesiąc naszego życia. By zaoszczędzić czas i energię, wystarczy odpowiednio urządzić kuchnię. A odpowiednio znaczy ergonomicznie!
Ergonomia to dziedzina nauki, która zajmuje się przystosowaniem miejsca pracy do możliwości i warunków człowieka. W kuchni pozwala na wygodne korzystanie ze sprzętów i mebli.
W każdej kuchni możemy wyodrębnić pięć stref roboczych:
- zapasów – lodówka,
- przechowywania – naczynia, sztućce,
- zmywania – zlew, kosz na śmieci,
- przygotowywania – blat roboczy, deski,
- gotowania – piekarnik, mikrofalówka.
Przygotowywanie posiłków to pewien cykl: najpierw rozpakowujemy zakupy, chowamy do lodówki, a kiedy przyjdzie na to pora, wyciągamy produkty, czyścimy, kroimy, gotujemy lub pieczemy. Podział kuchni na strefy wynika z tej określonej kolejności wykonywania czynności w kuchni. I to właśnie w takim porządku powinniśmy umieszczać sprzęty, a między nimi blaty robocze.
Wysokość blatu
W kuchni pracujemy często w pozycji stojącej, dlatego blat powinien znajdować się na wysokości 85-90 cm. Jest to idealna wysokość dla osób, które mają około 170cm (+/-8cm). W przypadku osób wyższych lub niższych blaty podwyższa się lub obniża o 1 cm.
Optymalny układ kuchni
Na wygląd kuchni wpływają zarówno jej kształt, wielkość pomieszczenia, jak i rodzaj zabudowy. Niezwykle istotne jest nie tylko odpowiednie ulokowanie urządzeń, ale również odległości między nimi. Optymalny układ to taki, w którym tak zwany trójkąt roboczy, czyli lodówka-zlew-kuchenka jest zwarty.
Jaki kształt kuchni wybrać?
Kuchnia o kształcie litery L
Ten układ da się zastosować praktycznie w każdej kuchni, poza tymi długimi i wąskimi. Kształt pomieszczenia pozwala na funkcjonalne rozmieszczenie sprzętów wzdłuż prostopadłych ścian. Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie lodówki i zlewu pod jedną ścianą, a kuchenki pod drugą. Pozwala to na wygospodarowanie miejsca na blat roboczy między zlewem a kuchenką.
Kuchnia o kształcie litery U
W tego typu układzie przestrzenie robocze usytuowane są wzdłuż przeciwległych ścian i połączone trzecią z nich. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w dużej kuchni z oknem bądź w pomieszczeniu otwartym na pokój.
Warto pamiętać, by nie umieszczać zlewu centralnie pod oknem. Lepiej zagospodarować to miejsce na blat roboczy, który będzie stale oświetlany.
Zabudowa dwurzędowa
W przypadku pomieszczeń o zabudowie dwurzędowej, urządzenia zlokalizowane są po przeciwległych stronach kuchni. Po jednej stronie znajdują się szafki ze zlewem, głównym blatem roboczy i kuchenką, a po drugiej lodówka i długi blat.
W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się zabudowa dwurzędowa? W kuchniach krótkich, ale w miarę szerokich.
Zabudowa jednorzędowa
Jest ona najmniej korzystna z punktu widzenia ergonomii – trudno w jej przypadku o zastosowanie zasady trójkąta. Jeśli jednak zachowamy odpowiednią kolejność sprzętów, możemy zapewnić sobie wygodę pracy. Ciąg roboczy powinien zaczynać się od lodówki, szafki z blatem, zlewu i oddzielonej blatem kuchenki. Zabudowa jednorzędowa sprawdzi się idealnie w małych, wąskich kuchniach lub aneksach kuchennych.
Sprawdź ofertę mebli kuchennych w Pszczynie i Czechowicach